You are here: Home - Rodzaje gier fantasy

Rodzaje gier fantasy

Rodzaje gier fantasy – bitewne, RPG, cRPG, mmoRPG

Gry fantasy cieszą się ogromną popularnością. Powstało ich już bardzo dużo, dlatego podzielono je na rodzaje. Wyróżniamy gry bitewne, gry cRPG, gry mmoRPG oraz gry RPG.

Gry bitewne

Gry bitewne jak sama nazwa wskazuje opierają się na motywie walki. Gracze posługują się w tym przypadku figurkami mitycznych postaci (krasnoludy, smoki, elfy, itd.). Można je kupić w specjalistycznych sklepach lub w internecie. Figurki fantasy nie należą do najtańszych, dlatego większość graczy to kolekcjonerzy.

Gry RPG

W grach RPG (ang. role-playing game) gracz wciela się w fikcyjną postać (najczęściej pozytywną). Przykładowo, staje się rycerzem i robi wszystko, by uratować ludzkość przed zagładą. Oczywiście nie jest to wojna z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu i karabinów maszynowych (chyba, że mowa o grze z elementami fantastycznymi). Wszystko osadzone jest w świecie fantasy, który można porównać do średniowiecznej Europy.

Gry cRPG

Komputerowa gra fabularna to polskie określenie na cRPG (skrót pochodzi od pierwszych liter angielskiego określenia computer Role Playing Game). cRPG wywodzą się z tradycyjnych gier fabularnych (np. od Dungeons & Dragons) i często bazują na ich mechanice. Gracz musi wypełniać konkretne misje, zbierając przy tym przeróżne punkty zdrowia, nabytych umiejętności, pokonanych przeciwników w pojedynkach itd. Przykładem tego typu gier może być np. Baldur’s Gate, Wiedźmin, lanescape:Torment.

Gry mmoRPG

Gry mmoRPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game) to najpopularniejsza podgrupa gier RPG. Użytkownicy mogą grać ze sobą w wirtualnym świecie. Szacuje się, że w 2006 roku osiągnęły one aż 30 mln użytkowników. Elementami wiążącymi wszystkie gry mmoRPG są zadania do wypełniania, misje, wrogowie do pokonania, zdobywanie punktów, handel między uczestnikami, klany, do których można dołączyć. Przykładowe gry mmoRPG w świecie fantasy to Archlord, Battleknight, Rappelz.

Search this site

Calendar

August 2014
M T W T F S S
« Sep    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031